Branża budowlana nieustannie notuje wysoki rozwój i jest miejscem, w którym drony coraz częściej znajdują zastosowanie.
Drony wykorzystywane w budownictwie to innowacyjny pomysł, który może pomóc branży zaoszczędzić sporą część budżetu oraz pomóc prześledzić firmom różnorodne aspekty ich działalności zaczynając od monitoringu postępu prac na budowie, poprzez różnego rodzaju pomiary i inspekcje przy pomocy drona a kończąc na monitoringu warunków bezpieczeństwa podczas różnych etapów projektu.
Użycie drona znajdzie zastosowanie już na bardzo wczesnych etapach planowania inwestycji, np. w trakcie sporządzania dokumentacji fotograficznej terenu pod zabudowę czy też wykonanie topografii terenu pod kątem robót ziemnych. Bezzałogowe statki powietrzne wykonują nie tylko zdjęcia z powietrza, lecz także dostarczają trójwymiarowych modeli czy ortofotomap. Mogą być wyposażone w skanery laserowe 3D, które na podstawie chmury obiektów dostarczają dane o powierzchni ziemi i obiektach.
Kolejna pozycją, w której dron znajdzie zastosowanie to inspekcje budowlane. Dron wyposażony w kamerę zoom pozwoli na dokładne zbadanie miejsc trudno dostępnych a dron z kamerą termowizyjną pozwoli przykładowo sprawdzić czy w elewacji budynku nie powstały mostki termiczne. Dużo sprawniej można wykonać inspekcje długich odcinków infrastruktury kolejowej czy też energetycznej przy pomocy drona. Równie popularną kwestią związaną z branżą budowlaną jest użycie dronów w celach czysto marketingowych, dzięki którym można wzbogacić portfolio firm budowlanych o filmy z przeprowadzanych prac, np. w formie timelapsów lub zaprezentować domy, osiedla pod kątem sprzedaży.
Użycie dronów w branży budowlanej stworzyło okazję do pojawienia się na rynku zapotrzebowania na usługi związane z obsługą i pilotażem dronów. To stwarza szanse osobom, które zdecydują się na podnoszenie swoich kwalifikacji w tym kierunku na zdobycie nowego zawodu – profesjonalnego pilota drona. Aby móc wykonywać legalne i bezpieczne loty dronami przede wszystkim należy zdobyć odpowiednie uprawnienia oraz poznać możliwości dostępnego sprzętu i jego obsługi.
Od czego zacząć podnoszenie swoich kwalifikacji?
Szkolenia można rozpocząć od podstawowych pojedynczych kursów, typu NSTS 01 lub NSTS-05, które pozwalają na legalne loty niedużymi, najbardziej popularnymi na rynku dronami komercyjnymi w zasięgu i poza zasięgiem wzroku. Stopniowo można potem podnosić swoje kwalifikacje oraz korzystać z dodatkowych kursów np. z obsługi specjalistycznego oprogramowania do wykonywania pomiarów czy tez kamer termowizyjnych. Można również od razu skorzystać z pełnego pakietu szkolenia, który oferujemy dedykowanego branży budowlanej OPERATOR DRONA POMIAROWEGO i przejść poszczególne etapy od podstawowych lotów, po loty na dronach ciężkich i obsługę programów do edycji wykonanych pomiarów.
Przyjrzyjmy się wybranym dronom do użytku w branży budowlanej oraz wymaganym uprawnieniom:
DJI Mavic 3 – Mavic 3 został wyposażony w zaawansowaną kamerę Hasselblad z matrycą CMOS 4/3 20 mega pixeli, która umożliwia też nagrywanie doskonałej jakości filmów 5.1K lub 4K/120 FPS. DJI Mavic 3 został także wyposażony w drugą kamerę – Tele, którą charakteryzuje ją przysłona f/4.4 i nawet 28-krotny zoom hybrydowy. Tego typu sprzęt z powodzeniem wykorzystasz do inspekcji, tworzenia dokumentacji foto-video czy też do celów videomarketingu.
Ceny DJI Mavic 3 zaczynają się od około 10000 zł
Phantom 4 RTK Model DJI Phantom 4 RTK to jeden z modeli z serii Entreprise, która została specjalnie zaprojektowana z myślą o profesjonalistach: geodetach, inżynierach, inspektorach budownictwa czy dekarzach, którzy na co dzień potrzebują skutecznej pomocy w określaniu i analizowaniu precyzyjnych danych dotyczących danego budynku czy danej inwestycji.
Moduł RTK zintegrowany został z DJI Phantomem 4 RTK, co sprawia w rzeczywistości, że dane pozycjonujące z dokładnością do centymetra są łatwiejsze w użyciu. Metadane obrazu zostają znacząco poprawione poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii mapowania. Precyzję zapewnia właśnie moduł RTK, który został w tym modelu doposażony modułem GNSS.Co to daje?To przede wszystkim większa stabilizacja samego lotu w terenach, w których inżynierowie są zmuszeni korzystać z tego sprzętu – w mocno zaludnionych miastach, gdzie jakość sygnału jest słaba. Zarówno GNSS, jak i RTK dbają o optymalizację bezpieczeństwa lotu i zbieranie precyzyjnych i dokładnych danych geodezyjnych czy inspekcyjnych.
Cena sprzętu wynosi około 30000 zł
Szkolenie, które da Ci uprawnienia do legalnych i bezpiecznych lotów to: NSTS-01, NSTS-05
Możesz także odbyć szkolenie z tworzenia Modeli 3D lub z całego pakietu szkolenia Operator Drona Pomiarowego
Yuneec H520 umożliwia przecyzyjne i sprawne badanie terenu przed rozpoczęciem budowy, pomiary topograficzne, oraz monitorowanie postępu prac konstrukcyjnych. H520 jest zaprojektowany do wykonywania powtarzalnych, idealnie pozycjonowanych lotów nad placami budowy, dzięki czemu świetnie nadaje się do identyfikowania i monitorowania zasobów budowlanych, miejsc o zwiększonym zagrożeniu, czy miejsc narażonych na włamanie. Dron może być wyposażony w kamerę termowizyjną i kamerę o podwyższonej czułości (nocna).
Cena sprzętu wraz z kamerą termowizyjną wynosi około 60 000 zł
Szkolenie, które da Ci uprawnienia do legalnych i bezpiecznych lotów to: NSTS-01, NSTS-05
Możesz także odbyć szkolenie z termowizji.