Kariera Pilota Drona - dron dla agencji ochrony i służb mundurowych

Nowoczesne technologie rozwijają się w dynamicznym tempie a co za tym idzie zastosowanie dronów w agencjach ochrony i służbach mundurowych staje się co raz bardziej powszechnym zjawiskiem. Jaki wybrać sprzęt oraz dedykowane szkolenia dla wyżej wymienionych jednostek wyjaśniamy w poniższym artykule.

 

Każda impreza masowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w postaci służb ochrony czy też jak ktoś woli agencji ochrony. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo uczestników podczas danego wydarzenia ale ich praca zaczyna się już na etapie przygotowań miejsca, w którym ono się odbywa, np. podczas budowy sceny, prób artystów, itp.  i trwa praktycznie do końca. Często tego typu wydarzenia to duże imprezy na rozległym terenie co stawia spore wyzwanie przed agencjami ochrony aby mieć kontrolę nad tym co się dzieje. Wdrożenie nowych technologii w postaci dronów do oferty agencji ochrony pozwala podnieść jej skuteczność oraz zaoferować zwiększenie bezpieczeństwa powierzonych osób podczas obsługi wydarzenia, imprezy, konferencji, itp.  Posiadanie w swojej ofercie dodatkowej usługi w postaci monitoringu z drona podnosi także renomę takiej agencji i pozwala wyróżnić się wśród konkurencji.

Jaki wybrać sprzęt na początek?

Rynek oferuje co raz więcej dronów różnych marek i w różnym przedziale cenowym ale od początku warto zainwestować w sprzęt sprawdzony i dobrej jakości. Ważnym elementem przy wyborze danej marki sprzętu jest kwestia gwarancji i dostępności serwisów w Polsce. Można zdecydować się na oszczędności i zakup tańszego sprzętu ale w momencie problemów technicznych albo roszczeń gwarancyjnych dostęp do serwisu może być utrudniony. To może wpłynąć również na czas naprawy naszego sprzętu co w przypadku posiadania jednego drona przez firmę, agencję blokuje wykonywanie usług.
W naszym ośrodku szkoleniowym Dron.edu.pl wykorzystujemy sprzęt marki DJI, na którym szkolimy i latamy już od wielu lat. Zakup sprzętu jest zależny od posiadanych środków na ten cel bo przedział cenowy jest dość spory.  

Od czego zacząć wdrażanie dronów do firmy, agencji ochrony?

Aby działania związane z wykorzystaniem dronów podczas zleceń były legalne i bezpieczne należy zacząć od zdobycia uprawnień pilota drona.  Kategorie takich uprawnień różnią się w zależności od tego jaką masę posiada używany przez nas dron oraz czy pilotowany przez nas dron znajduje się w zasięgu wzroku czy poza zasięgiem wzroku. Kiedy wiemy już jaka kategoria jest nam niezbędna do wykonywania lotów możemy zdecydować się na pojedynczy kurs albo skorzystać z pakietów, takich jak nasze szkolenie NSTS-06 OPERATOR DRONA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Zobaczmy zestawienie wybranych dronów i niezbędne uprawnienia do ich obsługi:

1. DJI Mavic 2 Zoom – dron z obiektywem zoom pozwalający uzyskać dwukrotny zoom optyczny i czterokrotny zoom cyfrowy bezstratny podczas nagrywania w trybie FullHd. Dedykowany kontroler z wyświetlaczem lub wyświetlanie na telefonie/tablecie.  Zapis na kartę pamięci, możliwość transmisji na żywo filmów i zdjęć z drona np. na komputer. Czas lotu do 31min, zasięg 8 km, ceny od 5100zł.
Dedykowane szkolenie: NSTS-05 

2. DJI Mavic 2 Enterprise – dron z przeznaczeniem dla służb specjalnych posiadający w zestawie głośnik z mikrofonem, reflektor punktowy, oświetlenie led, kamerę 4K z dwukrotnym zoomem optycznym i potrójnym zoomem cyfrowym. Transmisja na żywo filmów lub zdjęć, czas lotu do 31min, zasięg 8 km
Cena ze smart kontrolerem od 13,500zł
Dedykowane szkolenie: NSTS-06 Operator drona do zadań specjalnych lub NSTS-05 

3. DJI Matrice 300 RTK – dron z górnej półki z możliwością podłączenia profesjonalnych urządzeń takich jak kamera termowizyjna, kamera zoom, detektor gazu z udźwigiem 2,7 kg. Jego czas lotu to nawet 55min, również w deszczu a zasięg to 8km. Jest to sprzęt, którego ceny zaczynają się od 46,000zł ale należy pamiętać, że zakup dedykowanej kamery to kolejny wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Dedykowane szkolenie: NSTS-06 Operator drona do zadań specjalnych lub NSTS – 06 

Poszerzenie swojej oferty o usługi związane z użyciem drona to szansa na zdobycie nowych klientów ale też spora inwestycja nie tylko w zakup sprzętu ale również w zdobycie uprawnień. Przy tej drugiej kwestii pomocnym może okazać się Krajowy Fundusz Szkoleń i program dofinansowań na szkolenia, który rozpoczął nabór wniosków na rok 2022.  Jeżeli jesteś przedsiębiorcą to możesz uzyskać od 80% do nawet 100% dofinansowania na szkolenia i skorzystać z nich już teraz nawet jeżeli zakup sprzętu planujesz dopiero w przyszłości.