Kariera pilota drona – operator drona foto/video

Dzisiejszy rozwój technologii pozwala na dostęp do produktów, o których niegdyś nasi dziadkowie mogli tylko pomarzyć. Jedną z takich rzeczy są drony do codziennego użytku. Pozwalają one na pokazanie otaczającego nas świata z zupełnie innej perspektywy, a w dzisiejszym artykule zajmiemy się jedną z dziedzin dronów,  dokładnie branżą foto/video.

Dobrym przykładem do wykorzystania drona są m.in. wesela, teledyski, koncerty oraz imprezy  wymagające obstawy fotografa. Obecnie aby zaskoczyć odbiorcę nie wystarczy ładne zdjęcie z dobrze wyglądającymi kolorami, bardzo ważnym elementem jest pokazanie czegoś nieoczywistego, dostosowanie kadru do zdjęcia, ciekawa perspektywa i dobrze dobrane tło. Te właśnie elementy możemy uzyskać przy pomocy drona, a więc jest to bardzo dobre narzędzie dla fotografa, aby rozszerzyć swoje usługi oraz polepszyć ich jakość. Sama branża dronów foto/video to również świetna opcja do rozwinięcia swojego własnego biznesu, skupiającego się stricte na usługach z dronami. Z pewnością drony potrafią wzbudzić sporo emocji, a ludzie są bardzo zaciekawieni ich obecnością oraz możliwościami. tak więc branża dronów to bardzo przyszłościowy kierunek, który z pewnością będzie się prężnie rozwijał, a posiadanie takiej opcji w swojej ofercie przyciągnie dużą ilość klientów.

Jaki sprzęt wybrać?

Marek dronów na rynku jest bardzo wiele, a ich zakres cen jest równie duży. My jednak z doświadczenia proponujemy zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości, na którym od razu będzie można zacząć pracować. Najbardziej rozpowszechnioną marką na rynku jest DJI, która robi wysokiej jakości sprzęt oraz posiada dobre doświadczenie w tej dziedzinie i to właśnie tą markę polecamy. Ich drony wyposażone są w wysokiej jakości kamery, które nie zawiodą nas w żadnych warunkach.

Od czego zacząć podnoszenie swoich kwalifikacji?

Aby nasze usługi wykonywane przy pomocy drona odbywały się legalnie oraz zgodnie z prawem należy zdobyć uprawnienia do jego pilotowania. Kategorie uprawnień jakie możemy nabyć są ściśle określone w zależności od tego jak oraz gdzie chcemy latać. Najważniejszymi elementami są aspekty czy chcemy latać w pobliżu ludzi czy z dala od nich, czy dron będzie znajdował się w zasięgu naszego wzroku bądź poza nim oraz jaką masę posiada pilotowany dron. Kiedy już wiemy w jakich celach będziemy wykorzystywać BSP, możemy przejść do wyboru kategorii uprawnień. Szkolenia można rozpocząć od podstawowych kursów na kategorię szczególną:  NSTS 01 lub NSTS-05, które pozwalają na legalne loty niedużymi, najbardziej popularnymi na rynku dronami komercyjnymi. Stopniowo można  podnosić swoje kwalifikacje oraz korzystać z dodatkowych kursów np. Kurs Adobe Photoshop bądź Wideofilmowanie.  Można również od razu skorzystać z pełnego pakietu szkolenia, który oferujemy dedykowanego dla tej branży: Operator drona foto wideo i przejść poszczególne etapy od podstawowych lotów, po loty na dronach ciężkich i obsługę programów do edycji zdjęć oraz filmów.

Zestawienie wybranych dronów i niezbędne uprawnienia do ich obsługi:

1.Dji Mavic 3 – Najbardziej zaawansowany technologicznie dron tej marki, którego obsługa jest dosyć prosta. Jest wyposażony w dwie kamery, jedna z nich ma optyczny zoom, dzięki któremu możemy zrobić zbliżenie bez straty jakości obrazu. Główna kamera drona jest wyposażona w 20 MP matrycę oraz obiektyw ze zmienną przysłoną, dzięki czemu dron znajdzie zastosowanie w profesjonalnym wykonywaniu zdjęć.

Ceny DJI Mavic 3 zaczynają się od około 10000 zł

Szkolenie: NSTS-01, NSTS-05

2. Dji FPV – Jest to dron zupełnie inny niż ten opisany powyżej. Dronem sterujemy przy pomocy specjalnych okularów, dzięki którym widzimy obraz z pozycji kamery na dronie. Dron ten może wykonywać obrót o 360 st zarówno w osi pionowej jak i poziomej, przez co możemy pozwolić sobie na ujęcia o zupełni innym wymiarze niż w innych dronachdostępnych na rynku. Najlepszym sposobem wykorzystania drona będzie pokazanie teledysku z Męskiego Grania edycji 2021.

Cena wraz z goglami oraz aparaturą wacha się w granicach 5500 zł

Szkolenie: NSTS-05

3. Dji Matrice 300 RTK – Dron dla najbardziej wymagających. Pojemność jego baterii pozwala na prawie całą godzinę latania czyli niemalże 2x dłużej w porównaniu do poprzednich dronów. W zestawieniu z kamerą Zenmouse P1 to naprawdę solidny zestaw do wykonywania zdjęć oraz kręcenia filmów.

Koszt samego drona to kwota ok. 48 000 zł, wydatek na kamerę to kolejne 28 000 zł.

Szkolenie: NSTS-02 , NSTS-06