Do roboty – ile zarabia pilot drona

Dron to narzędzie, które w rękach wykwalifikowanego pilota może stać się maszynką do zarabiania pieniędzy. Wystarczy trochę wiedzy, odpowiednie uprawnienia i wyobraźnia a można zacząć zarabiać dobre pieniądze.
Wspólnie z Wojtkiem Kaczmarczykiem przedstawiamy ile można zarobić posiadając zawód Pilot Drona.

Drony są obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Najbardziej popularnym zastosowaniem dronów jest wideofilmowanie i robienie zdjęć. Zarobki na tych zleceniach mocno zależą od jakości dostarczanych materiałów,
a te mocno zależą od klasy posiadanego sprzętu oraz od umiejętności samego pilota. Im lepszy sprzęt tym lepsza jakość materiału a to przekłada się na wyższe zarobki. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie bardzo dobrego sprzętu nie zagwarantuje nam sukcesu biznesowego. W parze z dobrym sprzętem muszą iśc również umiejętności. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że efekt końcowy jest wprost proporcjonalny do iloczynu współczynnika jakości sprzętu oraz współczynnika umiejętności. Można przecież robić świetne ujęcia tanim dronem i nieźle na tym zarabiać. Można też mieć super drona ale przy braku umiejętności materiał nie będzie nadawał się do publikacji
i w końcu najlepiej posiadać i dobry sprzęt i mieć umiejętności – wtedy zarobki szybują ostro w górę. Za dostarczenie surówki z nagrań można zainkasować od 300 zł, jednak średnia cena to 500-600zł za materiały z Phantoma 4. Dysponując sprzętem pozwalającym na ujęcia z pełnej klatki można liczyć na 1000-1500zł za surówkę.

Kolejną branżą gdzie pilot drona może szukać zleceń jest fotogrametria. Tutaj znowu możemy zastosować Phantoma 4 lub innego drona, który rejestruje pozycję wykonywanego zdjęcia. Możemy też wyposażyć się w drona z odbiornikiem RTK – jest to wydatek rzędu 25 000zł brutto. Taki sprzęt wykorzystywany jest w budownictwie do sporządzania precyzyjnych map projektowych lub do wykonywania pomiarów składowisk i wyrobisk. Za zlecenie możemy skasować od 1000zł w górę. Można również umówić się za płatność za godziny pracy a stawki w przypadku drona z RTK startują od 300zł za godzinę. Należy pamiętać, że dane trzeba przetworzyć w odpowiednim programie i tutaj mamy do dyspozycji dwa najpopularniejsze programy: Pix4d, którego licencja stała kosztuje 3900 euro lub 230 euro za miesiąc. Możemy również wybrać program Agisof Photoscan, którego cena wynosi około 12 000 za licencję stałą – czyli nieco mniej niż Pix4D.

Kolejna możliwość to pomiar smogu dronem. Tutaj koszt wejścia w biznes jest jeszcze większy bo sam sprzęt to koszt około 100 000zł. Dodatkowo należy posiadać odpowiednie uprawnienia – minimum VLOS i ukończyć szkolenie specjalistyczne dla operatora drona smogowego. W cenę wliczony jest DJI Matrice 200, zapasowe akumulatory, dron nawigacyjny oraz oczywiście sensor do pomiaru smogu. Dysponując takim zestawem oraz odpowiednimi kwalifikacjami możemy przystąpić do wykrywania miejsc gdzie spalane są śmieci. Za jeden dzień pomiarowy, na który składając się 4 godziny operacyjne możemy zainkasować 4000zł brutto. Należy pamiętać, że jest to wynagrodzenie zryczałtowane zawierające wynagrodzenie dla całego zespołu na który składają się: pilot drona smogowego, pilot drona nawigacyjnego oraz analityk, który przetwarza dane i tworzy raport. W przypadku operacji dronem smogowym pilot musi posiadać najwyższe umiejętności. Operacje są bardzo stresogenne oraz wymagające precyzji pilotowania. Dron podlatuje na kilka centymetrów do wylotu z komina i musi utrzymać się w zawisie przez kilkadziesiąt sekund. Cała operacja wykonywana jest w warunkach VLOS w obecności urzędników lub straży miejskiej co dodatkowo może wpływać na podniesienie poziomu stresu. Drona smogowego możesz kupić na stronie nextron.pl lub klikając tutaj.

Należy pamiętać, że wykonywanie lotów dronami w celach innych niż sportowe lub rekreacyjne wymaga od pilota posiadania odpowiednich uprawnień poprzedzonych odbyciem szkolenia teoretycznego oraz praktycznego. W Polsce mam wiele programów, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji z wykorzystaniem środków unijnych w wysokości nawet 80% wartości szkolenia. O tym jak zdobyć dotacje możesz przeczytaj tutaj.