Drony w walce z koronawirusem

Rok 2020. Po świecie rozlewa się wirus SARS-CoV-2 powodujący Covid-19 – chorobę podobną do grypy, objawiającą się kaszlem, gorączką, a w szczególnie ciężkich przypadkach trudnościami z oddychaniem. Niestety obecnie nie jest znany lek na Covid-19. Najlepszą, znaną na ten moment metodą przeciwdziałania rozwojowi pandemii, jest powszechna izolacja. W ciągu kilku tygodni nasze życie uległo potężnym przeobrażeniom. Rząd wprowadził ograniczenia w poruszaniu się dotyczące wszystkich obywateli.

Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.  – gov.pl

Wiele osób wracający z zagranicy, poddanych jest obowiązkowej kwarantannie. Takie osoby zobowiązane są do pozostania w domu przez 14 dni, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo takie jak Policja kontrolują, czy poddani kwarantannie faktycznie jej przestrzegają.

Rozsądek, a pogoda

Większość mieszkańców Polski wykazuje się zdrowym rozsądkiem i dostosowuje się do zaleceń. Niestety pojawiają się grupy osób, które korzystając z atrakcyjnej pogody za oknem, wychodzą w publiczną przestrzeń. Organizują grille, spędzają czas wspólnie w dużych grupach, przyczyniając się do potencjalnego rozprzestrzeniania się wirusa. Konieczność „upilnowania” wszystkich typowych miejsc gromadzenia się ludności na wolnym powietrzu może stanowić wyzwanie dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku.

Ze względu na swoją specyfikę, kamery widzą tylko na określoną odległość, która często jest ograniczana przez przeszkody terenowe – budynki, drzewa, znaki drogowe, elementy małej architektury.

Pomóc może monitoring wizyjny stosowany w wielu polskich miastach, niemniej należy pamiętać, że pokrycie monitoringiem stacjonarnym na obszarze wielu miast jest mniejsze niż by się mogło wydawać, patrząc na liczbę zainstalowanych kamer.

Głównym mankamentem monitoringu jest problem z zapewnieniem pełnego pokrycia (Petrossian, 2011).

 Odpowiedzią na ograniczone zasoby mogą być Bezzałogowe Statki Powietrzne, potocznie nazywane „dronami”. Zespoły operujące BSP wyposażonymi w kamery światłą dziennego mogą zapewnić służbom porządkowym oraz wydziałom zarządzania kryzysowego bezcenny punkt widzenia – z powietrza

Spojrzenie z góry

Dzięki zmianie perspektywy możliwym staje się objęcie dozorem całych połaci parków, włącznie z miejscami na
co dzień osłoniętymi przez gęstą roślinność. Zazwyczaj poszukując miejsca do zorganizowania nielegalnego zgromadzenia nie bierzemy pod uwagę ewentualnej kontroli z powietrza, co daje służbom dodatkowe możliwości
w poszukiwaniu takich osób.

Zastosowanie wysokorozdzielczych (min. 20 Megapikseli) kamer światła dziennego, wynoszonych na BSP
z wykorzystaniem trójosiowej stabilizacji pozwala zespołowi operującemu maszyną na uzyskanie stabilnego obrazu. Może prowadzić transmisję „na żywo” do wskazanego stanowiska dowodzenia, czy zarządzania kryzysowego.
W razie potrzeby obraz wideo może być nagrywany i zabezpieczany na poczet dalszego postępowania.

Użycie kamer dalekiego zasięgu z co najmniej trzydziestokrotnym zoomem optycznym pozwala dostrzec szczegóły każdego zdarzenia oraz dokładnie zidentyfikować np. numery rejestracyjne pojazdu już z odległości 300 m.

Dzięki doskonałej manewrowości wielowiernikowców, maszyny tego typu świetnie nadają się do odciążenia patroli Policji w nadzorze osób będących na kwarantannie. BSP jest wstanie w bezpieczny sposób dotrzeć na odległość pozwalającą identyfikację osoby stojącej w oknie w celu potwierdzenia jej obecności we wskazanym miejscu. Dodatkowo możliwe jest wykonanie zdjęcia z zapisaną geolokalizacją.  

Rozgłaszanie komunikatów

Drony wyposażone w głośnik mogą przydać się jako narzędzie do przekazywania ważnych informacji. Dron doleci
w miejsca gdzie nie dojedzie patrol policji a zintegrowany głośnik o mocy 100 dB gwarantuje dobry zasięg. Pilot ma możliwość wgrania i zapentlenia konkretnego komunikatu lub nagrania i transmisji na żywo dowolnej sekwencji. 

Dezynfekcja dronem

Rolnicze, latające opryskiwacze umożliwiają rozpylanie środka dezynfekcyjnego na obszarach, gdzie tradycyjne pojazdy nie mogą się dostać. Jednocześnie taka metoda oprysków jest znacznie wydajniejsza od prowadzenia odkażani
z zastosowaniem ręcznych, osobistych opryskiwaczy. Ponadto angażują mniejsze zasoby ludzkie, co w dobie panującej pandemii pozwala na ograniczenie ryzyka pracowników oraz służb, a także pozwala zredukować ilość zużywanych, tak cennych obecnie, środków ochrony indywidualnej.

Każda procedura odkażania jest poprzedzona ustaleniami z odpowiednimi służbami oraz przebiega ściśle z uzyskanymi wytycznymi. Uwzględniane są też wszystkie niezbędne pozwolenia dotyczące przestrzeni powietrznej.

Zlecić usługę czy kupić sprzęt?

Zarówno zlecenie usługi jak i zakup sprzętu ma swoje wady i zalety. Zlecenie usługi pozwala na ograniczenie odpowiedzialności, ogranicza koszty związane z konieczną inwestycją w sprzęt. Trzeba też pamiętać, że profesjonalne drony wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień państwowych do pilotowania. Cały sprzęt możesz zakupić na stronie Nextron.pl. Szkolenia można przeprowadzić w ośrodku szkolenia i egzaminowania pilotów dronów DRON.edu.pl. Ośrodek posiada niezbędną infrastrukturę do prowadzenia szkolenia – ma własne lotnisko z 5 drone padami, biuro odpraw załów oraz miejsce na odpoczynek dla kursantów.