Jak drony zmieniły branżę foto-wideo

Niecodzienna perspektywa obrazu – jak drony wpłynęły na branżę foto-wideo?
Bezzałogowe statki powietrza coraz pewniej wkraczają do różnych obszarów naszego życia. Z pewnością nie można zaprzeczyć, że zrewolucjonizowały całą branżę foto-wideo. Ujęcia, które kiedyś były możliwe wyłącznie po wynajęciu helikoptera, dziś może wykonać każda osoba z odpowiednimi uprawnieniami UAVO. Nic więc dziwnego, że obecnie właściwie każdy sektor korzysta z zalet, jakie niesie wykonywanie zdjęć czy filmów przy pomocy dronów.

Wszystko jest możliwe!

Kiedyś ukazanie na zdjęciu pojazdu w ruchu, unikając efektu rozmycia było po prostu niemożliwe z prostego powodu: ruszający samolot czy samochód znikał z wybranego kadru zanim skończyło się naświetlanie matrycy. Wykorzystując drony problem całkowicie znika, ponieważ urządzenie może poruszać się równolegle z pojazdem, wykonując idealne zdjęcie.

Częścią branży fotograficznej są również bardziej „przyziemne” sesje, więc warto i o nich wspomnieć. Zdjęcia czy wideo z lotu ptaka pozwoliły fotografom ślubnym skorzystać z całkowicie nowych pokładów kreatywności. Dzięki dronom wszystko można pokazać lepiej, ciekawej, a co najważniejsze: z całkowicie innej perspektywy. Każda, nawet najczęściej powielana poza stanie się unikalna oraz interesująca.

Wzbudzenie w odbiorcach emocji

Mowa przede wszystkim o sektorze rozrywkowym, w którym niezwykle istotne jest stworzenie iluzji przykuwającej uwagę oglądających filmy. Posłużmy się przykładem festiwalu muzycznego – dotychczas wykorzystywano kilka kamer umieszczonych w strategicznych punktach, które choć ukazywały wydarzenie, tworzyły raczej statyczne wrażenie. Drony są w stanie ukazać każdy fragment festiwalu, dynamicznie zmieniając kąt czy wysokość.

Doceniane licznymi nagrodami

Każdy z nas słyszał o nagrodach National Geographic za najlepsze zdjęcia podróżnicze. Jednak czy wiecie, że obecnie również sesje fotograficzne wykonane przy pomocy dronów mogą otrzymać zasłużoną statuetkę? Choć konkursów o tej tematyce jest coraz więcej, do prawdopodobnie najpopularniejszych należy organizowany każdego roku SkyPixel Photo Contest. W przypadku filmów na wzmiankę zdecydowanie zasługuje New York City Drone Film Festival, podczas którego każdego roku pasjonaci kinematografii dronowej mają szansę pochwalić się swoimi dokonaniami przed całą społecznością.

Obecność dronów w branży foto-wideo jest coraz wyraźniejsza, a ich znaczenie ciągle wzrasta. Dlatego warto już dziś zapoznać się z publikowanymi galeriami oraz filmami wykonanymi z lotu ptaka!