Składanie oświadczeń o operacji zgodnej z Krajowym Scenariuszem Standardowym NSTS

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują rewolucyjne przepisy w kategorii szczególnej. Po 1 stycznia 2024 roku, ULC nie będzie już przyjmować oświadczeń NSTS, a jedynie ci, którzy wcześniej złożą odpowiednie oświadczenie, będą mogli korzystać z tych scenariuszy i do nich się szkolić. Oświadczenie to jest ważne przez dwa lata, co oznacza, że umożliwia latanie według NSTS aż do końca 2025 roku. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku jak wygenerować oświadczenie.

Aby złożyć oświadczenie o operacji zgodnej z Krajowym Scenariuszem Standardowym (NSTS) na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wykonaj następujące kroki:
  1. Zaloguj / zarejestruj się w systemie ULC na stronie https://drony.ulc.gov.pl/

2. Przejdź do zakładki “Profil Operatora”.

3. Kliknij opcję “Generuj oświadczenie o operacji w kategorii szczególnej”.

4. Wybierz scenariusze, dla których chcesz wygenerować oświadczenie, a następnie pobierz oświadczenie.

5. Prześlij pobrane oświadczenie do ULC, używając jednej z dwóch metod:

Po dostarczeniu oświadczenia do Urzędu Lotnictwa Cywilnego następuje jego sprawdzenie. W przypadku pozytywnej analizy otrzymasz potwierdzenie odbioru i kompletności oświadczenia. Po otrzymaniu potwierdzenia  podświetlą się odpowiednie kafelki w panelu Operatora i masz prawo wykonywać loty zgodnie z obowiązującymi przepisami i ograniczeniami NSTS​​​​.

Q&A - najcześciej zadawane pytania

Oświadczenie można złożyć tylko do 31.12.2023 roku (liczy się dzień złożenia dokumentu).

Każdy obecny Pilot, który chciałby korzystać ze scenariuszy NSTS do końca 2025 roku, a także każdy, kto chciałby w przyszłości uzyskać uprawnienia Pilota w kategorii szczególnej i wykonywać loty w scenariuszach narodowych NSTS do końca 2025 roku.

Oświadczenie ważne jest przez okres 2 lat (najpóźniej do końca 2025 roku).