Rewolucja w dronach od 2024 r. — koniec z lotami bez nadanej klasy C

Od roku 1 stycznia 2024 roku świat dronów doświadczy rewolucji, gdyż wówczas tylko drony z nadaną klasą C będą miały zielone światło do wykonywania lotów w kategorii otwartej. Nowe regulacje, opisane na stronie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), zmienią krajobraz lotów dronów, wprowadzając klasyfikację, która obejmie zarówno loty rekreacyjne, jak i działania komercyjne.

Klasyfikacja w kategorii otwartej:

Główny obszar dla większości działań rekreacyjnych i działań komercyjnych o niskim ryzyku to kategoria otwarta “OPEN”. Ta kategoria podzielona jest na trzy podkategorie: 

A1, A2 i A3, z którymi związane są określone wymagania.

Okres przejściowy na wprowadzenie przepisów Europejskich kończy się 31 grudnia 2023r.

Do końca 2023 roku obowiązuje okres przejściowy, w którym nie jest konieczne posiadanie specjalnego drona (nadanej klasy) do operowania w kategorii otwartej.

Drony z klasą C:

Klasyfikacja C0-C4 obejmuje drony o masie do 25 kilogramów, zdolne do różnorodnych działań. Drony z identyfikacją klasową C0 do C4 są już dostępne na rynku. Od 1 stycznia 2024 roku, loty w kategorii otwartej będą wymagały posiadania drona z etykietą identyfikacyjną klasy C.

Poniżej przedstawiamy tabelę z dronami które posiadają obecnie nadaną klasę C:

Jak wykonywać loty w kategorii otwartej od 1 stycznia 2024 roku:
  • Drony muszą posiadać nadaną klasę C0 do C4.
  • Drony zbudowane prywatnie lub umieszczone na rynku przed 31 grudnia 2023 o masie nieprzekraczającej 25 kg mogą wykonywać loty w kategorii otwartej, podkategorii A3.
 
Identyfikacja Zdalna:
  • Od 1 stycznia 2024 roku, wszystkie drony (z ograniczonymi wyjątkami) muszą być wyposażone w system identyfikacji zdalnej. Istnieją już firmy oferujące moduły zapewniające bezpośrednią identyfikację zdalną, takie jak Dronetag Beacon.

 

Nowe przepisy wprowadzające klasy C do kategorii otwartej od 2024 roku będą miały znaczny wpływ na rynek dronów w całej Unii Europejskiej. Operatorzy i Piloci muszą dostosować się do nowych standardów, sprawdzając, czy ich drony spełniają określone wymagania. Jednocześnie, rozwój technologii identyfikacji zdalnej podkreśla konieczność bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z dronów w przyszłości. Warto śledzić dalsze aktualizacje w dziedzinie regulacji dronów, aby zachować zgodność i korzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą nowa era lotów bezzałogowych.

Webinar:

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywać loty dronem bez nadanej klasy od stycznia 2024 roku zapraszamy na nasz darmowy webinar:

  • 24 listopada 2023 (piątek) – Godzina: 19:00

 

Link do spotkania: https://youtube.com/live/b_WS25yNzps?feature=share