Jak rozpocząć pracę jako operator drona - szkolenia i perspektywy!

W dzisiejszych czasach drony stanowią nieodłączną część nowoczesnego społeczeństwa, znajdując zastosowanie w różnorodnych dziedzinach, od fotografii i filmowania po inspekcje przemysłowe oraz badania naukowe. Zawód operatora drona stał się atrakcyjną opcją kariery, oferującą zarówno ciekawe wyzwania, jak i potencjał finansowy. Jednakże, aby stać się wykwalifikowanym i kompetentnym operatorem drona, niezbędne jest zdobycie odpowiednich uprawnień.

Podstawy pracy jako operator drona

Rozpoczęcie kariery jako operator drona wymaga przede wszystkim zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do odpowiedzialnego i bezpiecznego operowania dronem.

W celu rozpoczęcia pracy jako operator drona, pierwszym krokiem jest uzyskanie odpowiednich certyfikatów i licencji. Na rynku istnieją różne organizacje oferujące specjalistyczne szkolenia dla przyszłych operatorów dronów. Jednym z przykładów jest kurs na kategorię szczególną NSTS-01, które skupia się na podstawach obsługi drona oraz bezpiecznym pilotażu. Szkolenie to stanowi solidną bazę dla początkujących, ucząc ich zarówno teorii, jak i praktycznych aspektów pilotażu.

Zaawansowane szkolenia dronowe

Dla tych, którzy pragną poszerzyć swoje umiejętności i specjalizować się w konkretnych dziedzinach, istnieją zaawansowane szkolenia, takie jak NSTS-05 lub NSTS-06. Szkolenia te umożliwiają na loty dronem w zasięgu oraz poza zasięgiem wzroku. Skierowane są do operatorów dronów, którzy chcą uzyskać zaawansowaną wiedzę z zakresu pilotażu, nawigacji, meteorologii oraz prawa lotniczego. Dzięki szkoleniom operator drona może stworzyć solidną podstawę do wykonywania bardziej skomplikowanych i wymagających zadań.

Ponadto, istnieją także specjalistyczne szkolenia, które pozwalają na zdobycie umiejętności w konkretnych dziedzinach, takich jak szkolenie pomiarowe czy filmowe.

Szkolenie pomiarowe skupia się na nauce technik związanych z wykorzystaniem dronów do dokładnych pomiarów terenu, co jest szczególnie przydatne w dziedzinach takich jak geodezja czy inżynieria. Bezzałogowe statki powietrzne wykonują nie tylko zdjęcia z powietrza, lecz także dostarczają trójwymiarowych modeli czy ortofotomap. W naszej ofercie znajdują się kursy  z obsługi specjalistycznego oprogramowania do wykonywania pomiarów czy też kamer termowizyjnych. Można również od razu skorzystać z pełnego pakietu szkolenia, który OPERATOR DRONA POMIAROWEGO.

Natomiast szkolenie filmowe pozwala na poznanie technik tworzenia filmów i fotografii z lotu drona, co znalazło szerokie zastosowanie w branży mediów i rozrywki.  Sama branża dronów foto/video to również świetna opcja do rozwinięcia swojego własnego biznesu, skupiającego się stricte na usługach z dronami. W naszej ofercie można skorzystać z edycji zdjęć np. Kurs Adobe Photoshop bądź Wideofilmowanie.  Można również od razu skorzystać z pełnego pakietu szkolenia, który oferujemy dedykowanego dla tej branży: Operator drona foto wideo .

Dofinansowanie szkoleń dronowych

Jednym z głównych wyzwań, z jakim mogą się zmagać przyszli operatorzy dronów, jest koszt szkoleń. Szkolenia dronowe mogą być dość kosztowne, zwłaszcza te zaawansowane i specjalistyczne. Niemniej jednak, istnieje wiele sposobów, aby zdobyć wsparcie finansowe na takie szkolenia.

W niektórych przypadkach, przyszli operatorzy dronów mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych lub funduszy unijnych. Ważne jest, aby być świadomym dostępnych możliwości finansowania i systemów wsparcia, które mogą pomóc w pokryciu kosztów szkolenia.

Dofinansowanie - osoby bezrobotne

Urzędy Pracy regularnie proponują programy wsparcia dla zarówno zarejestrowanych bezrobotnych, jak i dla jednostek podejmujących pracę, takich jak założenie własnej działalności gospodarczej. W ramach wielu z tych inicjatyw możliwe jest podniesienie kompetencji, zdobycie nowych umiejętności oraz uzyskanie dodatkowych kwalifikacji.

Zasięg: cała Polska
Wysokość dofinansowania na kurs: 100% dofinansowania*
Rodzaj szkolenia: kurs Pilota Drona NSTS-06 wraz ze szkoleniami specjalistycznymi
Wymogi: osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy; minimalny wiek uczestnika 18 lat

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://dron.edu.pl/dotacje_pup/

Dofinansowanie - województwo wielkopolskie

eśli zamieszkujesz, studiujesz lub pracujesz w obszarze województwa wielkopolskiego, istnieje możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wybrane szkolenie, które pokryje aż do 89% kosztów. Ta propozycja skierowana jest również do przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy, którzy mają szansę otrzymać dofinansowanie na poziomie 80%.

• Jak dokonać zgłoszenia?

Aby wziąć udział w programie wsparcia finansowego, wystarczy uzupełnić krótki formularz zgłoszeniowy dostępny pod tym adresem: ANKIETA.