Czy zastanawiałeś się kiedyś co warto mieć ze sobą podczas lotów dronem?

Jako, że instruktorzy DRON.edu.pl na co dzień wykonują loty dronem, poniżej przedstawiamy zbiór rzeczy, które polecamy spakować do plecaka przygotowując się do lotów:

Mata do lądowania

Mata to przydatne akcesorium, które pomaga w precyzyjnym i bezpiecznym lądowaniu drona. Zmniejsza też ryzyko jego uszkodzenia. Upewnij się, że Twoja mata ma odpowiedni rozmiar i nie jest uszkodzona.

Kamizelka odblaskowa (lub inne odblaskowe ubranie)

Istnieje obowiązek noszenia kamizelki przez pilotów dronów, wykonujących loty w kategorii szczególnej i certyfikowanej. Kamizelka może być również bardzo przydatna podczas lotów w kategorii otwartej. Aktualnie można zakupić specjalne kamizelki dedykowane dla pilotów dronów, z informacjami, aby nie przeszkadzać podczas wykonywania lotu i zachować odpowiedni odstęp.

Filtry do drona

Mogą one znacząco poprawić jakość obrazu i filmów nagrywanych przez drona. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów filtrów, dostosowanych do różnych warunków lotów. Mogą być to filtry poprawiające nasycenie kolorów i kontrast czy kontrolujące ilość światła, co może przydać się podczas lotów w jasnych warunkach. Dostępne są również filtry UV, które redukują niepożądane promienie ultrafioletowe oraz chronią przed zabrudzeniami i zadrapaniami soczewki drona.

Wydrukowany certyfikat pilota z ULC lub zapisany numer pilota

Co prawda nie zawsze posiadanie certyfikatu jest wymagane przez obowiązujące przepisy, jednak może okazać się on sporym ułatwieniem, na przykład w trakcie kontroli. Ośrodek DRON.edu.pl oferuje wydruk certyfikatu na karcie PVC, co może znacznie poprawić proces kontroli!

Rękawiczki na chłodne dni

Operujemy dronem używając kontrolera trzymanego w dłoniach, przez co w trakcie chłodniejszych dni konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych rąk przed zimnem, przede wszystkim, ze względu możliwość precyzyjnego operowania kontrolerem. Ważna jest też ochrona przed odmrożeniami lub uszkodzeniami naskórka spowodowanymi zimnem.

Ciepły wkład (termofor) ogrzewający baterie podczas zimnych dni przed lotem

Należy unikać narażania baterii na skrajne temperatury, gdyż będą wpływać one bardzo negatywnie na jej stan, wydajność i żywotność. Bateria narażona na niską temperaturę może bardzo szybko się rozładować oraz zmniejszyć wydajność.

Power bank do telefonu

Może posłużyć do ładowania innych urządzeń podczas lotów dronem. Może to być szczególnie przydatny, jeśli korzystasz ze Smartfona do kontroli przestrzeni powietrznej i lotu. Power bank może posłużyć również jako awaryjne zasilanie, gdy bateria drona ulegnie awarii lub nieoczekiwanie się wyczerpie.

Osoba towarzysząca

Mimo, że osoby nie spakujemy do plecaka, może okazać się ona niezbędna (a przynajmniej bardzo przydatna) w trakcie lotów. Nasz towarzysz może przede wszystkim obserwować otoczenie wykrywając potencjalne przeszkody i niebezpieczeństwa. Może również pomóc w kontroli drona, przygotowaniu go do lotu czy rejestracji materiałów.

Krem z filtrem

W trakcie ciepłych dni może okazać się naprawdę niezbędny. Latając dronem spędzamy często dużo czasu na otwartej przestrzeni. Promieniowanie słoneczne jest mocno szkodliwe, a przede wszystkim grozi poważnymi poparzeniami.

Ochrona głowy

Np. czapkę z daszkiem aby chronić się przed negatywnymi konsekwencjami długotrwałej ekspozycji na słońce. Zbyt długie przebywanie na słońcu może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, może zmniejszyć też naszą koncentrację przez co nie będziemy w stanie zapewnić bezpiecznego wykonania lotu.

Pamiętając o tych zaleceniach i odpowiednio przygotowując się do lotów dronem, będziemy mogli cieszyć się bezpiecznymi i satysfakcjonującymi doświadczeniami. Wszystkie wymienione przedmioty stanowią nie tylko elementy wyposażenia, ale także istotne czynniki wpływające na naszą wygodę, bezpieczeństwo i efektywność podczas pilotowania dronów.