Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z dronami i nie wiesz, od czego zacząć, nasze szkolenie jest dla Ciebie. Dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby latać bezpiecznie oraz zgodnie z przepisami. Na początek zastanów się, do czego będziesz chciał używać swojego drona — czy tylko do rekreacji, czy do poważniejszych zleceń, oraz jaki dron będzie dla Ciebie odpowiedni. Następnie zarejestruj się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego drony.ulc.gov.pl.
W profilu pilota znajdziesz szkolenie teoretyczne oraz egzamin, na którym poznasz podstawowe informacje dotyczące wykonywania lotów dronami.
Kategoria otwarta składa się uprawnień A1/A2/A3, które pozwalają na wykonywanie lotów w zasięgu wzroku do maksymalnej wysokości 120 m w miejscach dozwolonych, z zachowaniem odległość 50 m lub 150 m od pojedynczych osób w zależności od masy drona.
Kategoria „szczególna” jest przeznaczona dla operacji lotniczych o średnim ryzyku, której parametry lotu wychodzą poza kategorię otwartą. Loty wykonywane są z reguły we wcześniej przygotowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego narodowych scenariuszach standardowych w skrócie NSTS.
Posiadanie certyfikatu kompetencji dla Pilota drona w kategorii szczególnej przynosi wiele korzyści. Oto kilka z nich:
Poniżej przedstawiamy scenariusze przeznaczone dla lotów wielowirnikowcami:
W zależności od tego, jakim dronem będą wykonywane loty oraz w jakich celach możemy dopasować odpowiednie szkolenie. Przykładowo:
W tabeli poniżej przedstawiamy zakres godzinowy szkolenia do poszczególnych scenariuszy NSTS:
Egzamin teoretyczny ma charakter pisemny, test wiedzy online na platformie zawiera minimum 80 pytań zamkniętych z podaniem czterech odpowiedzi, z czego jedna jest prawidłowa, a czas trwania egzaminu to maksymalnie 120 minut.
Egzamin praktyczny to sprawdzenie umiejętności, jakie nabył uczestnik szkolenia. Przeprowadza je instruktor przeprowadzający szkolenie na koniec zajęć praktycznych.
Po ukończonym kursie oraz zaliczeniu egzaminów podmiot egzaminacyjny przesyła dokumenty do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który na tej podstawie w ciągu 30 dni aktualizuje uprawnienia uczestnika szkolenia w panelu Pilota na portalu drony.ulc.gov.pl
Jako posiadacz uprawnień pilota drona, masz dostęp do szerokiego spektrum możliwości pracy w różnych branżach. Oto kilka przykładów:
Filmowanie i fotografowanie: Drony od kilku lat wykorzystywane są z powodzeniem w branży filmowej i fotograficznej do tworzenia pięknych, trudno dostępnych ujęć, takich jak panoramy miast, krajobrazy, czy też nagrywanie sportów ekstremalnych.
Inspekcje budowlane: Drony są idealne do przeprowadzania inspekcji budynków, mostów, linii energetycznych itp. pozwalają na szybkie i bezpieczne pozyskanie danych, a co za tym idzie oszczędność czasu i pieniędzy.
Fotogrametria niskiego pułapu z drona to technika pozwalająca na pozyskiwanie fotografii lotniczych z niskiej wysokości, wykorzystywana do tworzenia map, modeli 3D i innych produktów geoinformacyjnych. Drony są idealne do tego typu zadań, ponieważ pozwalają na łatwe i szybkie pozyskanie zdjęć z różnych perspektyw, bez konieczności używania drogich i skomplikowanych platform lotniczych. Fotogrametria niskiego pułapu z drona jest szeroko wykorzystywana w przemyśle, w celu inwentaryzacji nieruchomości, analizy powierzchni, tworzenia map, czy też do oceny skutków katastrof naturalnych. Jest też bardzo popularna w geodezji, archeologii, budownictwie, czy też w ochronie środowiska.
Wykorzystanie kamer termowizyjnych z dronów pozwala na pozyskiwanie obrazów termowizyjnych, czyli obrazów, które pokazują ciepło emitowane przez obiekty. Kamer termowizyjnych z dronów mogą być wykorzystywane do różnych celów, takich jak: Inspekcje budowlane, energetyka, przemysł.
Bezpieczeństwo: Drony mogą być używane do monitorowania terenów trudno dostępnych, takich jak np. tereny leśne czy też przeprowadzanie poszukiwań osób zaginionych.
Ośrodek Szkolenia i Egzaminowania Pilotów dronów oferuje szereg specjalistycznych kursów, które pomogą rozwinąć twoje kompetencje i wybrać odpowiedni kierunek kariery. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
Fotografia i wideofilmowanie:
Fotogrametria:
Ratownictwo:
Inspekcje:
Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą pod linkiem: https://dron.edu.pl/sklep/
Jako jeden z największych ośrodków szkoleniowych w Polsce, dysponujemy kilkunastoma placówkami na terenie całego kraju, w których przeprowadzamy kursy i szkolenia.
Do szkoleń wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt dostępny na rynku, który spełnia wymagania wytycznych Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz rozporządzeń Europejskich taki jak:
DJI Matrice 200
DJI Matrice 200 V2 z ekranem CrystalSky
DJI Matrice 200 V2 RTK z ekranem CrystalSky
DJI Mavic 2 ZOOM
DJI Inspire 2
DJI Phantom 4
Kamera termowizyjna DJI Zenmuse XTS
Kamera zoom DJI Zenmuse Z30
Kamera DJI Zenmuse X5S
DJI Goggles
Kamera multispektralna MicaSense RedEdge
Czujniki smogu MapAir
NIP: 8821977651;
REGON:368755443
WDPO
Ul. Zwycięstwa 1
44-100 Gliwice
KRS: 0000750063
NIP: 6312681869
REGON: 381361040
Białogard | Białystok | Bydgoszcz | Częstochowa | Gliwice | Katowice | Kołobrzeg | Koszalin | Kraków | Lublin | Mielec | Nowy Targ | Poznań| Rzeszów | Sopot | Toruń | Warszawa | Wrocław | Szczecin
Wszystkie prawa zastrzeżone © DRON.edu.pl
Wykonanie:
Żeby zapewnić najlepsze wrażenia, my oraz nasi partnerzy używamy technologii takich jak pliki cookies do przechowywania i/lub uzyskiwania informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam oraz naszym partnerom na przetwarzanie danych osobowych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalny identyfikator ID w tej witrynie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje.
Kliknij poniżej, aby wyrazić zgodę na powyższe lub dokonać szczegółowych wyborów. Twoje wybory zostaną zastosowane tylko do tej witryny. Możesz zmienić swoje ustawienia w dowolnym momencie, w tym wycofać swoją zgodę, korzystając z przełączników w polityce plików cookie lub klikając przycisk zarządzaj zgodą u dołu ekranu.