Kariera Pilota Drona – drony dla straży pożarnej

W ciągu ostatnich kilku lat straż pożarna badała potencjał dronów, aby pomóc im w codziennych operacjach. Drony mogą zapewnić strażakom bezpieczniejszy i wydajniejszy sposób oceny i zarządzania szeroką gamą incydentów, od pożarów po wycieki materiałów niebezpiecznych.

Drony mogą być używane do badania miejsca zdarzenia i zapewniania widoku z lotu ptaka na danym obszarze, pomagając strażakom lepiej zrozumieć sytuację i określić najlepszy plan działania. Może to być szczególnie przydatne, gdy obecnie dostępne są materiały niebezpieczne, ponieważ można je szybko zidentyfikować i odizolować, nie narażając nikogo na niebezpieczeństwo. Ponadto, drony mogą być używane do transportu sprzętu i materiałów na miejsce zdarzenia. Może to ułatwić strażakom dostęp do niezbędnych narzędzi, takich jak drabiny lub węże, i zwiększyć skuteczność reagowania. Drony mogą być również wykorzystywane do monitorowania pożarów i dostarczania w czasie rzeczywistym informacji o rozprzestrzenianiu się ognia i wszelkich gorących punktach. Może to pomóc w podejmowaniu decyzji przez dowódców w terenie, umożliwiając im skuteczniejsze ukierunkowanie zasobów i potencjalne powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia. Wreszcie, drony mogą być wykorzystywane do lokalizowania osób uwięzionych w budynkach lub innych niebezpiecznych środowiskach. Zapewniając transmisję wideo na żywo, strażacy mogą szybko ocenić sytuację i określić najlepszy sposób działania. Straż pożarna dopiero zaczyna odkrywać potencjał dronów, a możliwości są naprawdę ekscytujące. 

Drony w Straży Pożarnej zyskują popularność na całym świecie, między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Kanadzie czy Indonezji. Na przestrzeni ostatnich lat, również w Polsce, odnotowuje się znaczny wzrost zainteresowania innowacyjnymi technologiami, w tym głównie Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi (BSP). Według danych podanych przez  Komendę Główną PSP zastosowanie dronów znacznie wzrosło. W 2021 roku Ochronie przeciwpożarowej w Polsce udało się zdobyć ponad 100 bezzałogowców, były między innymi Mavic 2 Enterprise Advanced oraz DJI MATRICE 300 RTK. Drony te wyposażone są m.in. w kamerę hybrydową: optyczną oraz termowizyjną, dodatkową lampę oświetlającą pole pracy kamery oraz system nagłośnienia do przekazywania komunikatów głosowych bezpośrednio z drona. 

Przyjrzyjmy się wybranym dronom do użytku w straży pożarnej oraz wymaganym uprawnieniom:

1. DJI Mavic 2 Enterprise Dual – wersja Dual posiada gimbal z kamerą wyposażoną w dwa sensory umieszczone obok siebie. Te sensory to sensor światła widzialnego 4K oraz sensor termowizyjny FLIR Lepton. Pondto dron DJI Mavic 2 Enterprise Dual posiada dwa sensory: światła widzialnego i termowizyjny. Funkcja FLIX MSX sprawia, że obraz z sensora RGN nakładany jest na obraz termowizyjny, co przekłada sie na większą ilość szczegółów. 

Cena sprzętu to około 13 000 zł

Szkolenie, które da Ci uprawnienia do legalnych i bezpiecznych lotów to: NSTS-01 bądź NSTS-05.

2. DJI Matrice 200 V2  – posiada szereg usprawnień poprawiających bezpieczeństwo i niezawodność oraz wprowadzających nowe kompatybilności. Transmisja w dronach serii Matrice 200 V2 odbywa się poprzez system OcuSync 2.0 z szyfrowaniem w standardzie AES-256, zarówno w paśmie 2.4 jak i 5.8 GHz. Transmisja jest szyfrowana w standardzie AES-256, dzięki czemu transmitowane dane są zabezpieczone, a kluczowe informacje zawarte w transmisji bezpieczne.

Cena sprzętu to około 30 000 zł

Szkolenie, które da Ci uprawnienia do legalnych i bezpiecznych lotów to: NSTS-02 bądż NSTS-06.

3. Yuneec H850-RTK – został zaprojektowany specjalnie z myślą o pomiarach, zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem publicznym i ratownictwem. Konstrukcja hexacoptera oferuje większe bezpieczeństwo, moc, wydajność, stabilność i zdolność do przenoszenia cięższych ładunków. W zależności od obciążenia użytkowego i warunków pogodowych, możliwe są loty trwające do 65 minut.

Cena sprzętu to około 40 000 zł

Szkolenie, które da Ci uprawnienia do legalnych i bezpiecznych lotów to: NSTS-02 bądż NSTS-06.

Można również zakupić pakiet szkoleń, tj. NSTS-06 Operator Drona Ratowniczego – kurs jest rozszerzony o szkolenie z zakresu Search And Rescue oraz Termowizji. Dzięki zdobyciu odpowiednich uprawnień możliwe będą operacje ratunkowe przy wykorzystaniu najnowszych statków bezzałogowych. Natomiast szkolenie z termowizji pozwoli rozwinąć wiedzę na temat wykonywania profesjonalnych pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej. Kamera termowizyjna podczas akcji ratowniczej pozwoli  rozpoznać miejsce lub źródła pożaru. Można ją również wykorzystać w celu zlokalizowania osób poszkodowanych. 

W miarę postępu technologicznego drony staną się niezbędnym narzędziem dla strażaków na całym świecie. Poszerzenie swojej oferty o usługi związane z użyciem drona to szansa na zdobycie nowych klientów oraz podniesienie swoich kompetencji. Rynek dronów wśród Straży Pożarnej w najbliższych latach będzie stale rosnąć, dlatego warto zastanowić się nad nowymi możliwościami rozwoju. Miejmy nadzieję, że Polska również zwiększy szerokie zastosowanie dronów dla Straży Pożarnej.