Ruszają nabory na szkolenia z dotacją w ramach KFS 2021

Wraz z początkiem nowego roku rozpoczął się kolejny nabór wniosków o dofinansowanie usług szkoleniowych prowadzony w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W Planie Funduszu Pracy na rok 2021 na wydatki KFS  przeznaczono kwotę 259 406 tys. zł. Oznacza to ponad 259 milionów czeka na przedsiębiorców i ich pracowników, którzy chcą postawić w tym na rozwój swoich kompetencji. Nabór skierowany jest do właścicieli oraz pracowników wszystkich firm, urzędów, fundacji prowadzących swoją działalność na terenie Polski.

Czym w ogóle jest KFS?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest wydzieloną częścią Funduszu Pracy, daje on możliwość dofinansowania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, wynikającego z inicjatywy własnej pracodawcy lub też za jego zgodą. Głównym celem KFS jest zapobieganie utracie pracy oraz zwiększanie kompetencji pracowników w stosunku do dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Inwestowanie w kadrę pracowniczą przedsiębiorstwa powinno wspomóc pozycję pracowników, jak i samej firmy na konkurencyjnym rynku pracy.

Jak wyglądają możliwości dofinansowania?

KFS oferuje bardzo atrakcyjny system finansowania usług szkoleniowych. Przedsiębiorcy posiadający status mikroprzedsiębiorstwa tj. firmy zatrudniającej do 10 osób, mogą liczyć nawet na 100% finansowania kształcenia ustawicznego ze środków Funduszu. Pozostali pracodawcy mogą otrzymać finansowanie kształcenia do 80% wartości szkolenia, jednakże nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Bardzo dobrą informacją dla wszystkich zainteresowanych fakt, że udzielenie wsparcia odbywa się na zasadzie dofinansowania, a nie refundacji. Oznacza to, że podmiot chcący brać udział w szkoleniu nie musi „zamrażać” swoich środków i oczekiwać na ich późniejszy zwrot.

Wsparcie kształcenia ustawicznego środkami KFS udzielane jest na zasadach pomocy de minimis. Należy również pamiętać o tym, że pracownik kierowany na szkolenie przy wsparciu środków KFS musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Jak wnioskować o dofinansowanie w ramach KFS?

Aby uzyskać formularz zgłoszeniowy (wniosek), pracodawcy starający się o pozyskanie środków na dofinansowanie szkoleń z KFS w 2021 roku, powinni skontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy właściwym ze względu na swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioski należy składać zgodnie z terminami naboru, które dany PUP określa w ogłoszeniu o naborze. Zazwyczaj terminy konkursów są publikowane w pierwszym kwartale nowego roku. Dlatego końcówka stycznia jest najlepszym momentem, aby zainteresować się tematem i zdobyć dotację. Należy również pamiętać, że nabory są prowadzone w trybie konkursowym i oprócz poprawnego uzupełnienia dokumentów bardzo ważna jest kolejność składania zgłoszeń.

Poszczególne Urzędy Pracy, mogą stosować swoje własne wymaganie względem uczestników naboru wniosków o dofinansowanie, dlatego ważne jest by zainteresowana osoba, uprzednio skontaktowała się z urzędem, który jest dla niej właściwy.

Korzyści płynące ze środków KFS

Wystarczy trochę motywacji by móc zrealizować upragnione szkolenie całkowicie za darmo. Wysokość dofinansowania może objąć kwotę nawet do 15 tys. złotych, zatem gra jest warta przysłowiowej „świeczki”. Dzięki pozyskaniu takich funduszy, można korzystać z wiedzy i umiejętności przekazywanych podczas szkolenia nie wyjmując z kieszeni ani złotówki.

Brzmi to skomplikowanie..

Nadal nie wiesz od czego zacząć? Mamy na to radę, zgłoś się do nas za pośrednictwem ankiety i sprawdź, czy w Twoim mieście jest prowadzony nabór. Ankieta jest dostępna pod linkiem: https://forms.gle/gCjPiW8ZLL8p8xGd8

Nasz specjalistyczny Dział ds. Dotacji zweryfikuje Twoje możliwości i pomoże w wypełnianiu wszelkich formalności. Z nami bez problemu przejdziesz przez całą procedrę i zrealizujesz pakiet szkoleń.

Oferta DRON.edu.pl

Szkolenia firmy DRON.edu.pl skierowane są dla grup min. 3-osobowych. Liczba miejsc podczas jednego szkolenia jest również ograniczona. Jeżeli macie Państwo problem z wyborem szkolenia zapraszamy na stronę https://dron.edu.pl/oferta w celu zapoznania się z naszą ofertą i warunkami szkoleń - gwarantujemy że każdy znajdzie coś dla siebie.

Poznaj naszych partnerów: